درمان بی خوابی در زمان ترک اعتیاد

افرادی که پس از مدتی اعتیاد پیدا کردن به مواد مخدر تصمیم به ترک می گیرند، در ابتدای دوره به دلیل شروع سم زدایی بدن از مواد مخدر، علائم و نشانه های مختلفی بروز می کنند که بی خوابی در زمان ترک اعتیاد که ناشی از بهم خوردن ریتم طبیعی و چرخه خواب بدن است، رایج ترین مورد محسوب می شود که در این مطلب به طور کامل به آن پرداخته شده است.
بی خوابی در زمان ترک اعتیاد، از مشکلات اصلی اضطراب آور

همانطور که می دانید اعتیاد به هر یک از مواد مخدر وابستگی جسمی و روانی برای فرد ایجاد می کند که این وابستگی در دوران ترک نیز برای افراد آزار دهنده است. بی خوابی در زمان ترک اعتیاد یکی از مشکلات اذیت کننده ای است که در زمان ترک اعتیاد افراد را رها نمی کند و بین آنها شایع است. بسته به اینکه چه نوع ماده مخدری افراد استفاده کرده باشند، مدت زمان اعتیاد چقدر بوده باشد و این میزان وابستگی چقدر بوده باشد، بی خوابی در زمان ترک اعتیاد به همراه سایر عوارض تا زمان سم زدایی فوق سریع کامل بیشتر و یا کمتر طول خواهد کشید و در واقع مدت زمان تداوم این اختلال و بی نظمی در سیکل خواب را مشخص می کند.

بی خوابی در زمان ترک اعتیاد چرا اتفاق می افتد؟

اما سؤال اینجاست که بی خوابی و ترک اعتیاد چه ارتباطی با یکدیگر دارند؟ مشکلات بی خوابی با هر نوع اعتیادی رخ می دهند. البته ناگفته نماند که این بی نظمی در چرخه خواب در مواقعی هم که افراد در حال ترک استفاده بیش از حد داروهای اضطراب، مسکن ها، محرک ها، الکل و اپیوئیدها باشند هم مشاهده می شود و ماهیت و میزان این مشکل در مورد هر فرد متفاوت است چرا که هر فرد به یک نوع ماده خاص و به یک میزان مشخص اعتیاد دارد.
طبق مطالعات مشاهده شده که بی خوابی در زمان ترک اعتیاد تا زمان بازگشت فرد به حالت طبیعی اولیه شاید 6 ماه یا بیشتر طول بکشد. با این حال، چند روز ابتدایی ترک اعتیاد از همه سخت تر است.
این تجربیات تلخ بخاطر این است که بدن فرد از ریتم طبیعی خارج شده است. مدت زمانی که فرد معتاد مشغول مصرف مواد مخدر یا نوشیدن الکل بوده است، نحوه عملکرد بدن را تغییر داده و این شامل الگوهای خواب نیز می شود. اما در طی ریکاوری، بدن شما مجددا تغییر می کند اما این بار در حال تغییر به ریتم طبیعی اولیه خود است و طبیعی است که مشکلاتی نظیر بی خوابی در زمان ترک اعتیاد رخ دهد. ما در کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک، به صورت تخصصی به درمان این مشکل خواهیم پرداخت.
 

روش های ثابت شده علمی برای حل مشکل بی خوابی در زمان ترک اعتیاد

خوشبختانه مطالعات علمی نشان داده که برای اکثر مردم، رهایی از بی خوابی در زمان ترک اعتیاد موقتی است و این عوارض جانبی نشانه بازگشت بدن به حالت طبیعی و بدون نیاز به مواد مخدر است و این یعنی پروسه سم زدایی و دفع مواد مخدر از بدن به خوبی در حال پیشرفت است.
در ادامه روش های توصیه شده ای را بیان خواهیم کرد که در صورت رعایت این موارد می توان زودتر از شر بی خوابی در زمان ترک اعتیاد خلاص شد و به حالت نرمال بازگشت.
  • ریتم خواب: با توجه به اینکه بخاطر اعتیاد به مواد مخدر ریتم خواب از بین رفته و با ترک مواد این بدخوابی خود را نشان داده است باید افراد سعی کنند عادات غلط را با عادات استراحت مناسب جایگزین کنید. وقتی موقع خواب و استراحت فرا می رسد تلاش کنند زمان استراحت و خواب در طی یک زمان مشخص باشند. ضمنا قبل از خواب هرکاری که باعث آرامش خاطر و ذهن می شود را انجام دهند به عنوان مثال خواندن کتاب یا متن جالبی که سبب ریلکس شدن ذهن می شود، و سپس به خواب بروند.
  • ساعت بیولوژیک بدن مجددا تنظیم گردد: اعتیاد باعث می شود تا چرخه خواب طبیعی افراد بهم بخورد و به بیدار ماندن های شبانه در اکثر اوقات عادت کند و همین زمینه ساز مشکلی به نام بی خوابی در زمان ترک اعتیاد می شود. روش بسیار جالبی که برای غلبه بر این حالت و تنظیم ساعت بیولوژیک توصیه شده این است که افراد در مدت زمان ترک اعتیاد، در ابتدای روز، بدون داشتن عینک به نور بیرون از محیط نگاه کنند، اما مستقیما نباید به خورشید چشم بدوزند.
  • از روش های طبیعی استفاده شود: روش های طبیعی زیادی وجود دارند که هم به سم زدایی مواد مخدر از بدن کمک می کنند و باعث می شود سریع تر بدن به فرم طبیعی خود بازگردد و هم به رفع مشکل بی خوابی در زمان ترک اعتیاد کمک بزرگی می کنند مثل، نوشیدن یک فنجان چای بدون کافئین و آرام بخش، داروهای گیاهی کاملا طبیعی مثل بابونه، سنبل الطیب، بادرنجبویه، ، فعالیت در طی روز مخصوصا ورزش کردن، مواد غذایی حاوی ملاتونین. این موارد تنها چند نمونه هستند و هر فرد بسته به روحیات خود می تواند روش های مختلفی را پیشنهاد داده و انجام دهد.
     

هشدارهای دارویی در مورد درمان بی خوابی در زمان ترک اعتیاد

کلینیک های ترک اعتیاد یکی از گزارشات رایجی که می دهند در رابطه با اعتیاد افراد به برخی مواد است که برای رفع مشکل بی خوابی در زمان ترک اعتیاد و بدون تجویز و مشورت پزشک مصرف کرده اند. حتما باید به این افراد توصیه شود که این تمایل به ویژه در روزهای اول بسیار شدید است و به هیچ وجه خودسرانه به مصرف دارو نپردازند چرا که از ترک اعتیاد یک دارو به سمت داروی دیگری معتاد خواهند شد.
چنانچه بخاطر بی خوابی در زمان ترک اعتیاد به شدت اذیت می شوند بهتر است از پزشک خود بخواهند که داروی متناسب با وضعیت آنها برای کوتاه مدت تجویز کند که بسته به نوع داروی مخدری که در حال ترک آن هستید، داروی تجویزی متفاوت خواهد بود.
مراکز ترک اعتیاد در کمک به افراد برای رهایی از مشکلات بی خوابی در زمان ترک اعتیاد و سایر مشکلات تمام تلاش خود را به کار می گیرند که البته نیازمند کمک و همکاری خود افراد نیز هست. طبق مطالعات انجام شده در صورتی که مشکل بی خوابی رفع شود احتمال اعتیاد مجدد نیز کاهش خواهد یافت.

 
در تمام طول مدت رفع بی خوابی در زمان ترک اعتیاد و سایر علائم زیر نظر مستقیم پزشک و کلینیک ترک اعتیاد باشید

 
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید