در این روش فرد به مدت چند ساعت داروی ضد مرفین و سرم تراپی در کلینیک می‌گیرد و سپس توسط همراهان به منزل منتقل می‌گردد.
همراه بیمار آموزش‌های لازم پرستاری را فرا گرفته و در عین حال مشاوران کلینیک تهران پاک آماده پشتیبانی شبانه روزی تلفنی و پاسخگویی به سوالات احتمالی مي‌باشد.این روش برای بیمارانی که در حین ترک نیاز به حضور حتمی در منزل و یا نسبی در محل کار دارند، توصیه می‌شود.
مزایای درمان سرپایی اعتیاد :
 • مناسب برای بیمارانی که فرصت مناسب جهت بستری ندارند
 • آموزش نحوه مراقبت های بعد از درمان به بیمار و همراه ایشان
 • امکان مشاوره و پشتیبانی تلفنی شبانه روزی بعد از ترک
 • امکان شرکت در جلسات معتادان گمنام NA برای ترک ذهنی
 
کلینیک ترک اعتیاد تهران، پاسخگوی سوالات شما و آماده ارائه مشاوره و خدمات در زمینه ترک اعتیاد و بستری در کلینیک میباشد. جهت مشاوره تعیین وقت جهت مشاوره ، سم زدایی و بستری تماس بگیرید

شماره همراه مشاوره و تعیین وقت قبلی : 09121762259
مشاوره و نوبت دهی : 88889395-021
تلفن همراه : 09121762259
   


ترک اعتیاد سرپایی (Outpatient Quitting Addiction) را شاید بتوان از برخی جهات نقطه مقابل ترک اعتیاد اقامتی یا بستری در کلینیک دانست. با وجود اینکه وقتی به ترک اعتیاد فکر می کنیم، ناخودآگاه، بستری شدن در کلینیک به ذهنمان خطور می کند اما درمان سرپایی اعتیاد به مواد مخدر هم گزینه ای است که از لحاظ علمی اثربخشی آن ثابت شده است. در ادامه به توضیح این روش درمانی و انواع آن خواهیم پرداخت.
 


ترک اعتیاد سرپایی

ترک اعتیاد سرپایی چیست؟

ترک اعتیاد سرپایی در کلینیک یک نوع شیوه درمانی غیر اقامتی یا بدون نیاز به بستری است که برای درمان اعتیاد خفیف به مواد مخدر انجام می شود. در این روش افراد طبق برنامه ریزی های انجام شده، در روز و ساعات مشخص، در جلسات درمانی شرکت می کنند و مابقی روز را در خانه سپری خواهند کرد.
در برخی مواقع نیز انتهای پروسه درمانی ترک اعتیاد با بستری در کلینیک، به شکل سرپایی دنبال خواهد شد تا وارد اجتماع شده و با چالش های جدید روبرو شوند. کلینیک تهران پاک به عنوان مرکز ترک اعتیاد تهران بهترین خدمات و برنامه های درمانی سرپایی را برای زنان و مردان، زیر نظر پزشک متخصص در نظر گرفته است.
 

برای چه کسانی ترک اعتیاد سرپایی تجویز می شود؟

خیلی از افراد و خانواده ها در سؤالات تلفنی خود از ما می پرسند که با شرایط گفته شده، شیوه سرپایی برای ترک اعتیاد خواهند داشت یا باید بستری شوند؟ در جواب این دسته از عزیزان باید بگوییم که عوامل مختلفی تعیین می کنند که شیوه سرپایی یا بستری برای ترک اعتیاد شما مناسبتر است. مهمترین عامل، شدت اعتیاد شماست.


عمدتا کسانی که:
 • اعتیاد خفیف دارند و مدت زمانی کمی از اعتیاد آنها می گذرد؛
 • از حمایت قوی نزد دوستان و خانواده برخوردار هستند؛
 • می توانند به طور منظم در جلسات مشاوره ای و ترک اعتیاد شرکت کنند؛
 • انگیزه کافی و قوی برای ترک اعتیاد دارند و در هشیاری (Sobriety) کامل هستند و
 • خطر ترک اعتیاد با دارو برای آنها خیلی کم است
می توانند به شکل سرپایی اعتیاد را ترک کنند. به همین دلیل کسانی که اعتیاد شدید به مواد مخدر داشته باشند یا از زمان شروع اعتیاد آنها زمان زیادی می گذرد، امکان شروع درمان به شیوه سرپایی را ندارند. در چنین شرایطی احتمال بروز علائم غیر قابل پیش بینی یا با شدت زیاد، بالاست و ترک اعتیاد در خانه ممکن است منجر به بروز حوادث ناگواری شود.
 

نحوه شروع و ارزیابی معاینه و تشخیص

در صورتی که قصد دارید اعتیاد خود را ترک کنید یا برای عزیزان خود اقدام می کنید ابتدا باید حضوری مراجعه نمایید. بعد از ثبت اطلاعات، معاینه دقیق توسط دکتر ترک اعتیاد که پزشک متخصص و مجرب در این حوزه است انجام می شود. این مرکز ترک اعتیاد سرپایی در تهران برای معاینه افراد 6 جنبه مختلف را در نظر می گیرد تا براساس آن نیاز افراد به بستری شدن یا پیگیری درمان به شکل سرپایی را تأیید کند:
 1. بررسی مواد سمی و علائم احتمالی ترک اعتیاد با توجه به تجربیات گذشته و فعلی بیمار نسبت به مصرف مواد مخدر و ترک اعتیاد؛
 2. بررسی جنبه های بیولوژیکی و مشکلات فیزیولوژی هر بیمار و مطالعه سابقه پزشکی و سلامت کنونی فرد؛
 3. بررسی شرایط و مشکلات رفتاری، احساسی یا شناختی افراد با در نظر گرفتن مشکلات سلامت ذهن، احساسات و افکار؛
 4. بررسی میزان انگیزه و علاقه واقعی فرد برای ترک اعتیاد و تغییر در شیوه سبک زندگی؛
 5. بررسی مشکلات احتمالی تداوم درمان یا تداوم مصرف مواد مخدر و بازگشت دوباره به سمت اعتیاد از طریق بررسی گزارشات و مشکلات قبلی
 6. بررسی شرایط ریکاوری و محل زندگی فرد با در نظر گرفتن افراد و مکان هایی که با آن در ارتباط است و سرگرمی هایی که دارد
بعد از بررسی تمامی این موارد، پزشکان متخصص کلینیک ترک اعتیاد تهران تصمیم خواهند گرفت که ترک اعتیاد سرپایی یا بستری در مرکز شیوه درمانی مناسبتری است. در صورتی که شیوه سرپایی به عنوان روش درمانی مناسب، تشخیص داده شود، نوع آن مشخص خواهد شد.
 

انواع روش های درمان سرپایی ترک اعتیاد

 
درمان سرپایی اعتیاد چندین روش مختلف دارد که مناسبترین گزینه براساس نوع ماده مصرفی، مدت زمان مصرف و شدت آن توسط پزشکان متخصص، تعیین می شود:
 • برنامه های روزانه (Day Programs): برنامه های روزانه بالاترین و بیشترین سطح مراقبت از بیمار را دارد. در این شیوه، بیماران باید تقریبا 5 روز در هفته یا هر روز به کلینیک ترک اعتیاد سرپایی تهران پاک مراجعه کنند و هر روز چند ساعت در مرکز باشند. در طی این چند ساعت، بیماران در جلسات درمانی فردی، گروهی، بیوفیدبک و سایر روش های درمانی شرکت خواهند کرد و پس از آن می توانند به خانه برگردند. این شیوه درمانی سرپایی برای کسانی است که مدت زمان یا مقدار مصرف ماده مخدر بالایی داشته اند یا مدت زمان زیادی از شروع اعتیادشان می گذرد ولی باز هم با روش سرپایی قابل درمان هستند.
 
 • برنامه های سرپایی فشرده (IOP یا Intensive Outpatient Programs): در این روش سرپایی ترک اعتیاد، برنامه ای کاملا مشخص با پارامترهای قابل اندازه گیری که نشان دهنده پیشرفت بیمار در طی پروسه هست تدوین می شود. بیماران می توانند با گذراندن هر مرحله، مدت زمان حضورشان را در هفته کاهش دهند. شیوه درمانی IOP برای افرادی که شاغل هستند و در عین حال به دلایل مختلف تصمیم جدی برای ترک اعتیاد دارند بهترین گزینه است. در این شیوه درمانی افراد باید چند جلسه در طی هفته حضور پیدا کنند که هر جلسه چند ساعت طول می کشد. جلسات شامل انجام روش های درمانی، گروه درمانی، آموزش پیشگیری از اعتیاد مجدد در دوران ریکاوری و شرکت در برنامه های حمایتی 12 مرحله ای است.
 
 • مراقبت مداوم (Continuing Care): در کلینیک ترک اعتیاد، ساده ترین و سبک ترین شیوه برای ترک سرپایی اعتیاد، مراقبت مداوم است. در این شیوه افراد به شکل گروهی تحت نظر پزشک و روانپزشک متخصص قرار می گیرند و در جلسات هفتگی حضور پیدا می کنند. افراد برحسب سن، جنسیت و سایر جنبه های ریکاوری و فاکتورهای مختلف گروه بندی می شوند. کسانی که مدت زمان کمی از اعتیاد آنها می گذرد یا مقدار مصرف کمی داشته اند با این شیوه درمان می شوند.


مزایای ترک اعتیاد سرپایی

مزایای ترک اعتیاد سرپایی به عنوان یک روش درمانی علمی در مطالعات علمی گسترده ای مورد بررسی قرار گرفته است. برخی از مهمترین مزایا و ویژگی های این روش مخصوصا برای افراد شاغل و خانم های باردار عبارتند از:
 • هزینه درمان سرپایی ترک اعتیاد بسیار مقرون به صرفه تر است چون نیاز به بستری ندارید و بخش زیادی از پروسه درمانی در منزل و محیط بیرون از کلینیک طی می شود.
 • انعطاف پذیری این شیوه درمانی بالاست. به عبارت دیگر افرادی که شاغل هستند می توانند بدون ترس یا نگرانی از دست دادن شغلشان با این روش اعتیاد خود را ترک کنند. حتی خانم های باردار هم می توانند با مراجعه به کلینیک ترک اعتیاد سرپایی بانوان تهران پاک که در بخش جداگانه ای قرار دارد، اعتیاد خود را به راحتی کنار بگذارند.
 • دسترسی به خانواده در این روش از همان روز اول امکان پذیر است. با جلسات خانواده درمانی نقش خانواده ها پر رنگتر شده و روند ترک اعتیاد و ریکاوری سریعتر خواهد شد.
 • بسته به نوع ماده مخدر، شیوه و مدت زمان مصرف انواع مختلفی از این روش وجود دارد که اثربخشی آن را چندین برابر می کند.


کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک با کمک متخصصین و پزشکان مجرب خود در حوزه اعتیاد و آسیب های جسمی و روانی و همچنین روانپزشکان و مددکاران اجتماعی توانسته بستری امن، حرفه ای و تضمینی را برای ترک اعتیاد بیماران فراهم کند. ترک اعتیاد سرپایی در انواع روش ها زیر نظر پزشکان انجام می شود و از همان ابتدا برنامه ای مشخص تدوین می گردد. نظارت و مراقبت ویژه و دائمی از بیماران نه تنها در طی پروسه درمانی بلکه بعد از آن هم ادامه دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رزرو نوبت معاینه و پذیرش و قیمت ها با همکاران ما در تماس باشید.
 
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید