کلینیک ترک اعتیاد تهران، پاسخگوی سوالات شما و آماده ارائه مشاوره و خدمات در زمینه ترک اعتیاد و بستری در کلینیک میباشد. جهت مشاوره تعیین وقت جهت مشاوره ، سم زدایی و بستری تماس بگیرید

شماره همراه مشاوره و تعیین وقت قبلی : 09121762259
مشاوره و نوبت دهی : 88889395-021
تلفن همراه : 09121762259
 


برخلاف تصور برخی از بیماران و خانواده ها، کلینیک و بیمارستانها برای بستری ترک اعتیاد، بهترین گزینه نیست !! از نظر روانشناسی بهترین تخت برای بستری بیمار، نه تختی در مجهزترین کلینک یا بیمارستان ، بلکه تخت خود بیمار است و البته بهترین پرستار هم ، مادر و همسر فرد  و یا اعضای خانواده افراد که دلسوز واقعی بیمار میباشند.
بستری و ترک اعتیاد در منزل برای کسانی که به هر دلیل توانایی بیرون ماندن و یا حضور در بیمارستان را ندارند بهترین نوع درمان است زیرا هم گمنامی افراد حفظ میشود و هم بستری این بیماران در بخش روانپزشکی بیمارستانها مورد پسند بیمار و خانواده نخواهد بود .
پس برای احترام به گمنامی بیمار و تامین آرامش که یکی از اصلی ترین فاکتور ها در ترک است ،ترک در منزل یکی از بهترین انواع ترک از لحاظ روحی و روانی برای بیماران می باشد.
 
خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه زمانی شروع می شود که فرد به هر طریقی به این درک و آگاهی می رسد که سوء مصرف مواد مخدر مشکلات زیادی برای او درست کرده و اکنون دغدغه شیوه های درمانی مؤثر و همچنین هزینه های آن در مرکز ترک اعتیاد را دارد. از نظر این افراد نه تنها خود درمانی و نتیجه گرفتن از آن امکان پذیر است بلکه راحت هم هست.
معمولا این افراد از اطلاعات و ایده هایی که در سایت های مختلف درج شده کمک می گیرند و روی کمک دوستان و آشنایان و حتی خانواده خود حساب باز می کنند در حالی که انتظارات و اطلاعات درستی از عوارض و علائم ترک اعتیاد در چند هفته ابتدایی ندارند که در مقاله ای جداگانه به این موارد اشاره کرده ایم.
اکثر مواردی که خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه نتیجه مثبتی داشته برای افرادی است که سابقه زیادی در مصرف مواد مخدر نداشته اند یا کسانی هستند که سابقه ژنتیکی یا خانوادگی اعتیاد نداشته اند با این حال اکثر کسانی که تلاش می کنند تا بدون دریافت کمک و مشاوره های پزشکی کلینیک ترک اعتیاد در تهران، اقدام به ترک کنند در وسط دوره این رویه را قطع کرده اند یا به حدی گرایش به مصرف مجدد پیدا کرده اند که حتی پس از چند سال ترک دوباره شروع به مصرف مواد مخدر یا الکل کرده اند.
طبق تحقیقاتی که در ژورنال Addiction به چاپ رسیده مشخص گردید، پس از 3 سال، 62.4% کسانی که در کلینیک ترک اعتیاد اقدام به ترک کردند، مجددا مبتلا نشدند این در حالی است که تنها 43.4% کسانی که خودشان به تنهایی اقدام به ترک کردند، مجددا معتاد نشدند. این آمار و ارقام بعد از 16 سال، در رابطه با میزان ابتلای مجدد افراد به اعتیاد، به ترتیب معادل 42.9% و 60.5% شد.
 

خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه به روش سم زدایی سریع و فوق سریع

همانطور که می دانید برای ترک اعتیاد لازم است که سم زدایی از بدن صورت بگیرد یعنی ماده مخدر که در خون شما جریان دارد و هنوز اثرات آن بر روی مغز مشاهده می شود به کمک قطع مصرف به شکل های مختلف از بدن دفع شود. در برخی مواقع در مراکز ترک اعتیاد، سم زدایی فوق سریع (UROD) یا سریع صورت می گیرد که فرد با بیهوشی و تزریق ماده مخصوص به درون خون، بخش زیادی از ماده مخدر را دفع می کند.
خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه مشکل بزرگی که دارد در رابطه با قطع مصرف ماده مخدر است که قطع ناگهانی آن باعث بروز عوارض شدیدی مثل توهم، تشنج، حمله قلبی و غیره می شود به همین دلیل در کلینیک های ترک اعتیاد برای کمک به بیمار از داروهای مسکن استفاده می شود تا افراد بخاطر دردی که می کشند از فرایند منصرف نشوند.

ترک اعتیاد در خلنه
خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه مؤثر ولی با نرخ موفقیت پایین، بهترین گزینه مراکز ترک اعتیاد

 

در مورد پروسه خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه چه نکاتی باید توجه شوند؟

تا الان نکاتی که بیان شدند با این هدف بودند که به شما یادآوری کنند گرفتن کمک از یک مرکز مثل کلیه مراکز ترک اعتیاد در تهران مخصوصا کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک، تفاوت زیادی در نتیجه ترک اعتیاد خواهد داشت تا اینکه خودتان به تنهایی، شیوه خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه را انتخاب کنید.
برخی افراد به دلایل مختلف مثل هزینه ها، اعتماد نداشتن و راحتتر بودن و حتی مشغله کاری زیاد فرصت مراجعه به مراکز ترک اعتیاد را ندارند و از نظر آنها می توانند از طریق مطالب موجود در سایت های مختلف و غیره به خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه بپردازند.
علاوه بر موارد گفته شده، کسانی که چنین روشی را انتخاب می کنند باید به این موارد هم توجه ویژه داشته باشند:
 1. علائم ترک: تا زمانی که شروع به ترک نکرده باشید دقیقا از علائم ترک مطلع نیستید که تا چه میزان می توانند طاقت فرسا و خطرناک باشند و معمولا نیز این حالت برای کسانی است که برای بار اول اقدام به خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه می کنند چون کسانی که یکبار این روش را انجام داده باشند می دانند در بهترین حالت ماندگاری زیادی ندارد. به همین دلیل حداقل چنین افرادی باید پزشک متخصص را در جریان بگذارند تا در موارد اورژانسی شما را نجات دهند.
 2. قدرت اراده: حتی اگر بتوانید علائم، سختی ها و درد فیزیکی ترک اعتیاد را در منزل تحمل کنید، اشتیاق و علاقه شدیدی که به مصرف داروهای مخدر و الکل پیدا می کنید به حدی شدید است که بدون نظارت پزشک، تسلط پیدا کردن نسبت به آنها بسیار سخت خواهد بود و اکثر افراد بیشتر از 24 ساعت دوام نمی آورند.
 3. محیط اطراف: خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه فقط به این نیست که سموم حاصل از مصرف مواد مخدر را از بدن دفع کنید بلکه یک پروسه طولانی است که از سم زدایی و سپس شناخت پیدا کردن افراد نسبت به فاکتورهای مختلف که باعث اعتیاد می شوند شروع شده و حتی پس از ترک به شکل مشاوره های روانشناسی و روان درمانی ادامه پیدا می کند. به همین دلیل این روش دوام زیادی ندارد.
 4. خانواده و دوستان: خانواده و دوستان صمیمی به فرض اینکه خودشان اعتیاد به مواد مخدر نداشته باشند (در بهترین حالت)، موقعی که درد و رنج شما را ببینند پر از استرس و اضطراب می شوند و همین در روند شما تداخل ایجاد خواهد کرد. البته مواردی که اعتیاد به دور از اطلاع خانواده هاست، کلا ترک اعتیاد در منزل منتفی است به جز اینکه در ملک شخصی باشد که به دلیل تنها بودن بسیار خطرناک و حتی کشنده است.

در هر صورت اگر باز هم تصمیم به خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه دارید چند کار بسیار مهم را نباید فراموش کنید:

 • با یک پزشک متخصص از قبل هماهنگ کنید تا در شرایط اضطراری بتواند کمک کند.
 • هر نوع ماده مخدری که در منزل دارید و حتی داروهای مسکن که سایر اعضای خانواده مصارف عمومی دارند را از خود دور کنید و ترجیحا دور بریزید.
 • اگر امکانش هست فردی که بیشتر از هر کس دیگری روی شما اثر مثبت دارد را در منزل کنار خود داشته باشید.
 • در خود درمانی و ترک اعتیاد در منزل هیچ وقت اهداف دست نیافتنی برای خود متصور نشوید مثل ترک اعتیاد کامل در طی کمتر از 1 هفته.
 • در طی پروسه ترک اعتیاد خود را دائما مشغول نگه دارید تا ذهن شما فرصت کمتری برای تشویق به مصرف مواد مخدر پیدا کند
 • از انجام ورزش های سبک و هوازی غافل نشوید
 • برای حداقل یک هفته باید مرخصی بگیرید تا با ذهنی آسوده به خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه بپردازید چرا که یکی از دلایل بروز اعتیاد، استرس ذهنی زیاد است که افراد برای خلاصی از آن مصرف مواد مخدر را انتخاب می کنند.

تغذیه مناسب در این دوران نقش کلیدی ایفا می کند:

 • آبرسانی بدن باید کاملا مناسب باشد مخصوصا که اگر اعتیاد به الکل داشته اید و بدن شما در این حالت نیاز شدید به آب پیدا می کند. ضمنا برای سم زدایی بدن از مواد مخدر آب کمک زیادی می کند لذا در طی این مدت مصرف زیاد آب، شربت، آبگوشت، بستنی یخی و ژله را فراموش نکنید.
 • مصرف میوه و سبزیجات، غلات سبوس دار و منبع های پروتئینی را فراموش نکنید و سعی کنید برای جبران کم اشتهایی، کاهش وزن و خستگی ناشی از کم انرژی بودن، از منابع پر کالری که از مواد غذایی مختلف تشکیل شده اند استفاده کنید
 • مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مثل ویتامین B، مولتی ویتامین، ویتامین C و E و کلسیم فراموش نشود چرا که نقش آنتی اکسیدانی و ضد افسردگی داشته و به سم زدایی و رهایی از علائم و درد و رنج ترک اعتیاد به شما کمک می کنند و این موارد دقیقا نقش داروهایی را ایفا می کنند که در کلینیک ترک اعتیاد برای شما تجویز می شود و اکنون با خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه باید از طریق رژیم غذایی، میوه و سبزیجات آنها را جبران کنید.

 
خوددرمانی ترک اعتیاد در خانه
بدون اطلاع از نکات و رژیم درست، خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه، یک قدم به سمت خودکشی است

 

مزایا و معایب خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه

در حالت کلی به افراد توصیه می شود که تا حد امکان از روش خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه استفاده نکنند چرا که نتایج مؤثر و طولانی مدتی نخواهد داشت و در اکثر موارد افراد دوباره به سمت مصرف مواد روی آورده اند. از طرفی خطرات و مواردی که گفته شد نیز گریبانگیر این افراد است که حداقل توصیه ما این است که حتما با یک پزشک متخصص هماهنگ باشید تا در موارد اورژانسی بتواند به کمک شما بیاید.
لذا به طور کلی خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه دو حالت کلی دارد:
 • افراد بدون کمک پزشکان متخصص از راه دور و به تنهایی در منزل اقدام به ترک می کنند
 • افراد با هماهنگی و کمک گرفتن از توصیه های پزشکان مرکز ترک اعتیاد اقدام به خود درمانی و ترک اعتیاد در منزل می کنند
مزایای روش خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه بدون هماهنگی با پزشک و متخصصین عبارتند از؛
 • مدت زمان عدم اشتغال به کار یا حضور در مدرسه و غیره بسیار کم است
 • هزینه های ترک اعتیاد بسیار پایین است
 • برخی افراد از ترس علائم ترک به مصرف مواد روی نخواهند آورد
 • بیمار در بروز علائم و درد راحتتر است
معایب روش خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه بدون هماهنگی با پزشک و متخصصین عبارتند از:
 • طبق مقالات چاپ شده در ژورنال Psychology Today شدت و میزان خطرات علائم ترک بسیار زیاد است و این مورد در رابطه با اعتیاد به الکل و بنزودیازپین بسیار شدیدتر است.
 • درد و ناراحتی شدید در طی سم زدایی و خطرات جانی زیاد
 • دوستان و خانواده همیشه نمی توانند در دسترس فرد باشند و این کاملا استرس زا خواهد بود
 • احتمال اعتیاد پیدا کردن مجدد بالاست و لذا حتی در برخی موارد افراد نه تنها مصرف عادی را پس از مدتی ادامه داده اند بلکه برای عدم مصرف در طی دورانی مشخص، اوردوز هم می کنند.
مزایای خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه ولی با هماهنگی متخصصین و پزشکان در مرکز ترک اعتیاد حرفه ای عبارتند از:
 • خیالی آسوده بابت نظارت ویژه و علمی بر پروسه ترک اعتیاد شما در منزل از راه دور
 • اعتماد و تکیه کردن به تیمی متخصص و حرفه ای
 • حداقل میزان تداخل در برنامه درسی یا کاری
 • تعداد افراد مشاور و پزشک دخیل در این پروسه به اختیار شما هستند
 • هر موقع که اراده کنید می توانید با پزشکان در ارتباط باشید مخصوصا اگر شرایط و علائم حاد بروز کردند
معایب خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه ولی با هماهنگی متخصصین و پزشکان در مرکز ترک اعتیاد حرفه ای عبارتند از:
 • همیشه نتیجه مثبت ندارد
 • گروه درمانی در این شیوه وجود ندارد چون تماما پروسه ترک اعتیاد به شکل فردی است
 • فاکتورهای محیطی کماکان پابرجا هستند و این شما را در معرض ابتلای مجدد به اعتیاد قرار می دهد
 • پیوستگی در ادامه پروسه به انتخاب شماست و کسانی که اعتماد به نفس و قدرت اختیار پایینی داشته باشند یا توان فیزیکی کافی در اختیار نداشته باشند در اکثر موارد نمی توانند ادامه دهند
 • برخی از خطرات و علائم شدید به یکباره رخ می دهند و فرصتی برای کمک خواستن شاید نباشد ضمن اینکه شدت و نوع علائم حتی بسته به فرد نیز متفاوت است و در هر لحظه نمی دانید که چه علائمی بروز خواهند کرد و لذا نظارت مستقیم پزشکان را می طلبد
لذا به طور کلی توصیه می شود که به دنبال خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه نباشید و حتی اگر مدت زیادی نیست که دچار اعتیاد شده اید، ترک اعتیاد سرپایی بسیار مؤثرتر، ایمن تر و علمی تر از ترک اعتیاد در خانه است.


خوددرمانی و ترک اعتاید در خانه با جلسات بهبودی

بهترین مرکز ترک اعتیاد، کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک
کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک با در اختیار داشتن کادر کاملا حرفه ای و مجرب و در اختیار داشتن تجهیزات کامل و روش های درمانی کاملا علمی مثل ترک اعتیاد سرپایی، سم زدایی، روش های بستری و غیره آماده کمک رسانی به بیماران عزیز است و افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند اصلا لازم نیست نگران هزینه ها باشند چرا که هدف اول و اصلی کاری، برگرداندن بیماران عزیز به زندگی نرمال و طبیعی است که حق مسلم آنهاست.
با توجه به سابقه طولانی و درخشان این مرکز در زمینه ترک اعتیاد، قویا توصیه می کنیم که به فکر خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه نباشید چرا که نتایج خوبی نخواهد داشت و در بهترین حالت نیز پس از چند سال نرخ ابتلای مجدد بالا خواهد بود.
کلینیک ترک اعتیاد تهران پاک با انجام مراحل ترک از سم زدایی سریع و فوق سریع و ارائه مشاوره و شناخت درمانی تا پس از ترک به شکل گروه درمانی، روان درمانی و جلسات مشاوره ای به کمک پزشکان متبحر و متخصص خود، نویدبخش نتایج بسیار مؤثرتر نسبت به خود درمانی و ترک اعتیاد در خانه است.
 


 
به مشاوره نیاز دارید ؟ با ما تماس بگیرید